Pasek Rozrządu
Pętelka z gumy sprawia, że wałek rozrządu obraca się i napędza zawory w głowicy silnika. Aby to wszystko jak najdłużej działało potrzebne są różnego rodzaju zabezpieczenia.
W obecnych konstrukcjach silników stosuje się górne wałki rozrządu (OHC). Wynika z tego fakt, że wał korbowy, który napędza wałek rozrządu, znajduje się od niego w sporym oddaleniu. Pośrednikiem w przekazywaniu obrotów z jednego wału na drugi jest właśnie pasek rozrządu. Bardzo istotne jest, aby wałek rozrządu obracał się w ściśle określonym stosunku do obrotów wału korbowego, ponieważ zawory otwierają się i zamykają w niebywale precyzyjnych momentach - tzw. "czasy zaworowe". Precyzja napędu rozrządu ma ogromny wpływ na moc i moment obrotowy silnika, skład spalin oraz ich czystość.
Pasek zębaty umożliwia kontrolowanie przekazywanej siły napędowej. Jest to możliwe dzięki zębom i odpowiadającym im przeciw-zębom, które znajdują się na kole zdawczym i odbiorczym. To pierwsze, mniejsze umieszczone jest na końcu wału korbowego. Koło odbiorcze, znajdujące się na końcu wałka rozrządu, ma dokładnie dwa razy więcej zębów niż koło zdawcze, aby obracało się dwukrotnie wolniej od wału korbowego.
Przed niepożądanym przemieszczaniem się paska zapobiega napinacz. Utrzymuje on pasek w lekkim naprężeniu. Nie może być ono za małe, ponieważ może to doprowadzić do przeskoczenia paska ponad przeciw-zębami, ale nie może być też za mocne, by nie przeciążać łożysk. Naprężenie i stan paska powinien być sprawdzany średnio co 30 tys. km. Jeżeli nie dopilnujemy tego może dojść do uderzenia tłoków zawory, a sam pasek zostanie zerwany.