Pasek Klinowy
Po obu stronach silnika znajdują się liczne agregaty pomocnicze, które potrzebują napędu. Jest on dostarczany za pośrednictwem gumowego paska klinowego
Wszystkie agregaty pomocnicze takie jak: pompa wodna, alternator czy kompresor klimatyzatora potrzebują napędu silnikowego. W przekazywaniu tego napędu pośredniczy pasek klinowy. Nazwa "pasek klinowy" wzięła się od kształtu poprzecznego paska. Zewnętrzna część jest większa niż wewnętrzna, a sam przekrój ma kształt trapezoidalnego klina. Koła pasowe mające styczność z paskiem muszą mieć odpowiedni do jego formy kształt. W celu właściwego przekazywania napędu na poszczególne agregaty, pasek musi być odpowiednio napięty. Zbyt luźno naprężony pasek piszczy i praktycznie nie przekazuję obrotów, natomiast zbyt mocno napięty może doprowadzić do przeciążenia łożysk napędzanych agregatów, a nawet do swojego zerwania. Dlatego ważne jest, aby w miarę często kontrolować stan naprężenia paska klinowego. Czasem może się zdążyć, że mimo odpowiedniego napięcia, pasek wyraźnie się ślizga. W takim przypadku należy sprawdzić stan kół pasowych. Jednak do ich zużycia dochodzi nie wcześniej jak po 200 000 km. Źródłem napędu dla paska klinowego, podobnie jak w przypadku paska rozrządu, jest wał korbowy.
Obecnie bardzo często stosuje się tzw. pasek wieloklinowy, który składa się z 5-8 pasków klinowych, co poprawia nie tylko trwałość samego paska, ale także skuteczność połączenia z kołami pasowymi. Dzięki temu możliwe jest obsłużenie wszystkich agregatów za pomocą jednego paska.