22. Październik 2019 - 3:41, imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

Lekcja 27 - Filtry #Filtr Powietrza

18. Lipiec 2018 - 11:14 - Admin

Filtr Powietrza

Filtr powietrza umożliwia silnikowi "oddychanie" czystym powietrzem, zatrzymując przy tym wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby siać ogromne spustoszenie we wnętrzu silnika.

Żaden silnik nie może normalnie pracować bez udziału powietrza, a konkretnie tlenu. Jednak zanim powietrze trafi do jednostki napędowej musi zostać dokładnie oczyszczone. Nawet niewielka ilość kurzu jest w stanie spowodować ogromne zniszczenia. Drobinki kurzu składają się z maleńkich kryształków piasku, które są o wiele twardsze od metalu. W połączeniu z różnymi płynami tworzy on bardzo skuteczną pastę ścierną, która w znacznie przyspiesza zużywanie się elementów silnika - takie jak łożyska przepustnicy, czy gniazda zaworowe. Można zatem śmiało stwierdzić, że długowieczność nowoczesnych silników zawdzięczamy nie tylko dzięki coraz lepszym materiałom, ale także dzięki wzrastającej skuteczności filtrów zarówno powietrza jaki i oleju.

Cechami charakterystycznymi filtrów są: gramatura, grubość i przepuszczalność powietrza. Do istotnych parametrów technicznych można zaliczyć również wytrzymałość filtra na rozrywanie, przebijanie czy zginanie, a także wymiary włókien. Współczesne filtry powietrza mają bardzo wysoką sprawność, zbliżoną do 100% (około 99,5%). Producenci starają się, aby materiał, z którego wykonany jest filtr, jak najlepiej pochłaniał i separował w swojej strukturze pyły. Typowy filtr powietrza ma strukturę falistą o jak największej gramaturze i najmniejszej przestrzeni montażowej. Filtr powietrza musi być odporny na wilgoć czy olej silnikowy, a także stabilny temperaturowo, ze względu na duże amplitudy, w jakich pracuje. Rozróżnia się dwa podstawowe typy filtrów powietrza:

-naturalne, wykonywane z celulozy

-sztuczne, wytwarzane z wyprodukowanych włókien (np. poliester)

Celulozowe filtry powietrza o strukturze falistej są wcześniej impregnowane, aby uzyskać większą odporność na wodę. Pomimo impregnacji papierowego filtra powietrza jego stabilność oraz skuteczność filtracji powietrza w porównaniu z filtrami syntetycznymi są dużo niższe. Poza tym takie filtry są mniej wytrzymałe  szybciej się odkształcają.