14. Listopad 2019 - 16:50, imieniny: Rogera, Serafina, Agaty

Lekcja 25 - Filtry #Filtr Oleju

2. Lipiec 2018 - 8:43 - Admin

Filtr Oleju

Ziarenka piasku czy najmniejszy metalowy okruch stanowią śmiertelne zagrożenie dla łożysk czy tłoków. Dlatego smarujący je olej jest dokładnie filtrowany przy każdym wejściu do obiegu w systemie smarowania silnika.

Kiedy olej już zostanie zassany poprzez smok do pompy, jego następnym przystankiem będzie filtr oleju. Jego zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń większych niż 1/50 milimetra. Tak duża dbałość wynika z tego, że małe ziarenko piasku jest twardsze od hartowanej stali, z którego wykonane są łożyska wału korbowego. Jego obecność spowodowałaby z każdym obrotem coraz większe rysy na wale. To samo tyczy się włókienek znajdujących się na szmatce, którą wyciera się mechanik w warsztacie. Takie maleńkie włókienko ma o wiele większą wytrzymałość na rozciąganie niż np. aluminium głowicy silnika.

Jego obecność np. w okolicach wałka rozrządu mogłaby doprowadzić do zniszczenia łożysk. W normalnych warunkach wszystkie zanieczyszczenia osiadają na dnie miski olejowej, a w najgorszym przypadku są zatrzymywane przez filtr. W filtrze materiałem filtrującym jest papier, który wykazuje odporność na kontakty z olejem. Olej z kolei jest przepompowywany przez filtr pod wpływem ciśnienia, pochodzącego z pompy, sięgającego nawet 5 barów. Jednak w takiej sytuacji poważnym problemem może być zimny olej, który jest bardzo zgęstniały i nie daje się przecisnąć przez filtr. Zbyt wysokie ciśnienie mogłoby po prostu rozerwać papier i wciągając go do układu olejowego. Jest to kłopot, z którym można się spotkać w przypadku zakupu najtańszych filtrów. Jednak najczęściej w takiej sytuacji z pomocą przychodzi zawór nadciśnieniowy, który otwiera się i na zasadzie absolutnego wyjątku przepuszcza nie filtrowany olej do silnika.

Podczas przebiegu rzędu 15 tys. km każda kropelka oleju jest filtrowana mniej więcej 50 tys. razy. Filtr jest częścią wymienianą w całości. Dziś w nowoczesnych silnikach obudowa filtra wraz z zaworem nadciśnieniowym stanowi integralną część silnika, a operacja wymiany ogranicza się jedynie do wyrzucenia starego wkładu papierowego i włożenia nowego - do czego wystarczy jedynie odkręcić pokrywkę.