19. Listopad 2019 - 3:56, imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

Lekcja 24 - Pompy #Pompa Olejowa

30. Czerwiec 2018 - 8:24 - Admin

Pompa olejowa

Żaden silnik nie pracuje bez tarcia - tłoki przemieszczają się we wnętrzu cylindrów, korbowody obracają swoimi czopami itd. Przed zatarciem poszczególnych elementów chroni olej w postaci mikrofilmu. Jest to tzw. smarowanie ciśnieniowe. Zanim jednak olej pojawi się w postaci mikrofilmu musi przebyć długą drogę. Jej początkiem jest miska olejowa, która jest wykonana najczęściej z blachy i przykręcona pod silnikiem. Miska olejowa jest oczywiście uszczelniona, ponieważ olej nie ma prawa wyciekać, a żadne zanieczyszczenia nie mogą się dostać do miski.

Olej przedostaje się do układu smarowania silnika dzięki pompie olejowej. Jest odpowiedzialna za zasysanie oleju z miski i wpompowanie go w punkty, wymagające smarowania ciśnieniowego. Przed samym wlotem do pompy znajduje się tzw. smok olejowy, który zapobiega dostaniu się większych brudów. Pompa składa się z dwóch kół zębatych.

Drugie rozwiązanie polega na zazębieniu kół zębatych wewnętrznie. Koła te obracają się niewspółosiowo. Oba koła uczestniczą w pompowaniu oleju, ale tylko wewnętrzne jest napędzane. To rozwiązanie charakteryzuje się o wiele większą wydajnością i niemal brakiem zużycia roboczego.

Kiedy olej zostanie zassany do pompy jego następnym przystankiem jest filtr oleju. Budowa i działanie samego filtra zostało wyjaśniona w rozdziale: filtr oleju

i co dalej...

Po przejściu przez filtr, olej musi zostać dostarczony do łożysk. Przez cały blok silnika biegną liczne kanały i kanaliki, przez które olej dociera do ruchomych elementów chroniąc je przed zatarciem. Olej musi przede wszystkim dotrzeć do łożysk głównych tj. łożysk podpierających wał korbowy. Dociera tam dzięki tzw. magistrali dolnej, która biegnie wzdłuż korpusu silnika. W czopach łożysk głównych znajdują się specjalne otwory, przez które olej przechodzi specjalnie wydrążonymi kanalikami wewnątrz wału korbowego. Także na trzonkach korbowodów znajdują się podobne otwory i kanaliki, dzięki którym możliwe jest smarowanie ścianek cylindra oraz sworzni korbowodów.

Kiedy olej dotrze przez kanał pionowy do głowicy silnikowej, wpływa on do magistrali górnej. Stąd kanaliki prowadzą go do hydraulicznych popychaczy zaworowych oraz do łożysk wałka rozrządu. Olej jest dostarczany pod dużym ciśnieniem, ponieważ wykorzystuje się go do napełniania cylinderków popychaczy odpowiedzialnych za kasowanie luzów zaworowych. Po przeciśnięciu oleju przez łożyska wałka rozrządu, spływa on do rynienek, które prowadzą do kanału zbiorczego, odprowadzającego go do miski olejowej. Tam po ostygnięciu ponownie zostaje zassany do układu.