Pompa Wodna
Koło łopatkowe sprawia, że woda biegiem przelatuje przez silnik, aby odebrać nadmiar ciepła i oddać je powietrzu tak szybko jak to tylko możliwe.
Kiedy silnik zacznie pracować, bardzo szybko osiąga wysoką temperaturę szczególnie w miejscu, gdzie pracują tłoki. Tuż po zapłonie temperatura w komorze spalania sięga nawet 1900°C. Przy ujściu kanału wydechowego metal może nagrzać się nawet do 800°C, denko tłoka do ok. 250°C. Ogólnie rzecz biorąc ok. 33% energii powstałej w wyniku spalenia mieszanki w cylindrze bezproduktywnie zmienia się w ciepło. Nazywa się to
fachowo - "stratami cieplnymi silnika spalinowego". Muszą one zostać jakoś odprowadzone przez układ chłodzenia, aby motor się nie zatarł z przegrania. Jednym ze sposobów jest owiewanie korpusu silnika przez wentylator. W takim systemie chłodzenia blok silnika posiada zewnętrzne ożebrowanie - swojego rodzaju radiator. Takie rozwiązanie jest mniej skuteczne od chłodzenia cieczą, wymaga większego układu olejowego. który daje dodatkowe chłodzenie. Ponadto taka jednostka jest dużo bardziej hałaśliwa.
Dlatego większość silników samochodowych jest chłodzona cieczą. Płyn chłodzący ma do przebycia długą drogę, dlatego niezbędne jest jego pompowanie - za pomocą omawianej przez nas pompy wodnej. Jest ona napędzana od silnikowo, za pomocą paska klinowego. Oznacza to, że im większe obroty silnika tym szybciej płyn jest pompowany. W obudowie pompy wiruje koło łopatkowe o łopatkach rozchodzących się od środka osi na zewnątrz. Od czoła tej wirówki doprowadzony jest płyn chłodzący. Łopatki nadają jemu ruch wirowy. Siła odśrodkowa powoduje, że płyn pod ciśnieniem wydostaje się przez otwór znajdujący się z boku pompy i dalej płynie w kierunku silnika.
Awarie związane z pompą to najczęściej - zatarte łożysko, przez co pompa pracuje z wielkimi oporami lub strata szczelności, co prowadzi do tego, że "gubi" płyn chłodzący. Powody takiego stanu najczęściej są dwa: zbyt mocno napięty pasek klinowy napędzający pompę za duże naprężenie na łożysku wirnika i uszczelniacza albo zbyt niskie stężenie środka przeciwzamarzającego. Obecność tego środka dla pompy jest bardzo istotna, ponieważ poza zabezpieczeniem płynu przed zamarzaniem, posiada także właściwości smarne i antykorozyjne.